Nasjonaljubibleet 2030
Norge, og spesielt Trøndelag, markerer noe helt spesielt. I 2030 er det 1000 år siden slaget på Stiklestad – et av de mest kjente slagene fra vikingtiden, der Olav Haraldsson falt. Minnet om Olav levde videre, og Olav Haraldsson ble senere kjent som Olav den hellige. Utforsk historien og fortellingene som var med på å forme Norge – akkurat her i Trøndelag
Nedtelling til 1000-årsjubileet - Nasjonaljubileet 2030
Dag(er)
:
Time(r)
:
Minutt(er)
:
Sekund(er)
Historien som formet Norge
Datoen er 29. juli 1030. Stedet er Trøndelag. Et av vikingtidens mest kjente slag utkjempes på Stiklestad, rundt halvannen time nord for Trondheim. Under slaget blir Olav Haraldsson, i dag kjent som Olav den hellige, dødelig såret og faller.
Ettervirkningene av slaget, fortellingene om Olav den hellige, Nidarosdomen, slaget på Stiklestad og hundrevis av år med pilegrimsvandring til Trondheim var med på å forme Norge slik vi kjenner landet i dag.
Utforsk historiene og opplev stedene der hendelsene utspilte seg – stedene som var med på å gjøre Norge til landet vi kjenner i dag.
foto: Søderholm – Steen
Bli kjent med historiene om Nasjonaljubileet
Sagaen fortsetter – velkommen til Nasjonaljubileet i 2030
Året 2030 markerer tusen år siden slaget på Stiklestad, den påfølgende kristningen av Norge og dannelsen av det norske kongeriket i årene som fulgte.
Historien om 1030 og Olav den hellige er en fortelling om makt, tro, identitet og Norges kulturarv – en historie som fortsatt lever videre tusen år senere, og som du kan oppleve selv når du besøker Trøndelag i Midt-Norge.
Image: Espen Storhaug
En moderne pilegrimsreise
I hundrevis av år har pilegrimer fra hele verden vandret mot Nidarosdomen i Trondheim. Nå har pilegrimsreisen fått en ny dimensjon!
Utforsk nye måter å oppleve en moderne pilegrimsreise.
Image: Tibe T
Nidarosdomen: Byggekunst for evigheten
Nidarosdomen – Trondheims kronjuvel og et av Norges mest ikoniske byggverk. Den skal være reist over graven til Olav den hellige og er fylt med skjulte detaljer som venter på å bli oppdaget.
Er du klar for å oppleve Nidarosdomen, Erkebispegården og riksregaliene?
Image: Grim Berge
Spelet om Heilag Olav på Stiklestad
Slaget ved Stiklestad den 29. juli 1030 er kanskje det mest berømte slaget i Norgeshistorien. I dette slaget ved Stiklestad i Verdal, mistet kong Olav Haraldsson livet. Han ble ett år etter helgenerklært, og slaget representerer i dag innføringen av kristendommen i Norge.
Image: Stiklestad
Nasjonaljubileet 2030
Explore Trøndelag er en stolt samarbeidspartner for Nasjonaljubileet 2030.
Opplev de historiske stedene som formet Norge
Pilegrimsreisene i Trøndelag
Alle veier fører til Roma Trondheim
Trysil – Tynset – Trondheim
Østerdalsleden går hovedsakelig gjennom skog, fjell og enkelte dalfører. Her kan du vandre gjennom rolige og fredfulle områder med variert natur og et rikt dyreliv.
Overnatting finnes hovedsakelig i hytter, gapahuker eller på campingplasser, men det finnes også hoteller og tradisjonelle vertshus. Underveis passerer du flere kirker og museer. Østerdalsleden passer godt for deg som foretrekker å overnatte i telt og sovepose.
Image: Jan Ove Iversen
Dovrefjell – Oppdal – Trondheim
Pilegrimsleden som går over Dovrefjell, gjennom Oppdal og videre nordover mot Trondheim, er kjent for fjellene og skogene i den sørlige delen av Trøndelag. Her får du også oppleve den historiske Kongeveien på denne unike pilegrimsleden.
Hold øynene åpne – kanskje du får sett på en moskus på Dovrefjell!
Image: Tibe T
Selånger – Stiklestad – Trondheim
En pilegrimsreise som starter i Sverige, går forbi de historiske stedene ved slaget på Stiklestad og videre mot Trondheim.
29 etapper, hver på rundt 20 kilometer, fra start til mål. En reise gjennom Norden på annet måte.
